Doprava u objednávek nad 1499 Kč ZDARMA.

Dávkování IR

Máte raději video, nebo čtení textů?

Pokud video – natočili jsme pro vás minisérii tří videí, kde se dovíte vše o tom, co souvisí s dávkováním, podáváním, s příklady a zasazené do kontextu. Pokud raději čtete, vše o podávání a dávkování najdete v textu pod videy.

Každému chovateli vřele doporučujeme před samotným zahájením podávání IR videa shlédnout. Dozvíte se řadu tipů a fines, které vašim zvířecím miláčkům přinesou o to větší benefit! :-)

Dávkování a podávání IR

Kdy a jak dlouho podávat IR

   

Odpovědi na časté otázky

 

 

IR - Imunita a Regenerace je sypké konzistence a podává se posypáním na krmivo, dle běžných individuálních zvyklostí. 
Obvykle bývá velmi dobře přijímán a to nejenom psy, ale i kočkami. U koní, ale i hlodavců také nebývají pozorovány známky neochoty IR pozřít.
 V případě krmení výhradně granulemi je vhodné je trochu navlhčit, aby dávka IR na granulích ulpěla a byla beze zbytku pozřena. 


Velikost balení vychází z velikosti zvířete -potažmo dávky, potřeb, velikosti, či počtu zvířat, kterým bude IR podáván – viz detail produktu – rozkliknutím příslušného druhu IR (pro psy a kočky, pro koně, pro myši a potkany).

Doba podávání by měla trvat alespoň jeden měsíc a výběr z palety balení by tomu měl být uzpůsoben. Jak vybrat správnou velikost balení a konkrétní dávkování též najdete při kliknutí na jednotlivé druhy produktů IR.

Těžiště podávání IR – Imunita a Regenerace by mělo být především v preventivním podání. U zdravých zvířat formou jednoměsíční preventivní kůry 2x do roka. Tím prokazatelně předcházíme celé řadě zdravotních potíží, předčasných degenerativních změn a výraznější sešlosti zvířat jak po fyzické, tak po psychické stránce – tedy snižování jejich vitality, zájmu o okolí a také ochoty k pohybu i v seniorském věku.

Protože má podání IR velmi dobré výsledky v praxi jak při akutních stavech – zánětlivá, virová a bakteriální onemocnění u psů, koček i koní, tak i při řešení chronických stavů a autoimunitních onemocnění – tedy s velmi širokou množinou potíží, které se odvíjí od nesprávně nastavené imunity, nesprávně fungujících metabolických procesů a hormonálního systému.

Na toto všechno má IR díky schopnosti harmonizovat – vybalancovávat organismus zásadní vliv. Zejména pokud si uvědomíme, že u řady autoimunitních onemocnění se nejedná o imunodeficienci, ale naopak o přemrštěnou excitovanou reakci imunitního systému, zatím co u řady akutních onemocnění se jedná o důsledek imunitní nedostatečnosti, jeví se imunomodulační efekt IR jako klíčový.

V praxi tak vidíme zásadní efekty nejen u akutních stavů, jako jsou záněty, běžná virová, či bakteriální onemocnění, u sezóních např. respiračních onemocnění, zapařeniny, přemrštěné reakce na bodavý hmyz, ale také u široké řady chronických a autoimunitních onemocnění jako jsou – kožní potíže, dermatitidy – včetně závažných forem, atopické ekzémy, alergie, astma – dušnosti, rekurentní průjmy, nechutenství, trombocitopenie, cushingův syndrom, panostitidy, laminitidy – schvácení kopyt, sarkoidy, nádorová onemocnění,  fotodermatitidy, endometritidy - zánety dělohy apod. V této souvislosti též stojí za zmínku pozitivní přínos v oblasti reprodukce.

Má význam podávání výživového doplňku IR u štěňat, koťat, hříbat?

Z hlediska příznivého ovlivnění dlouhodobého stavu - vývoje, celkové odolnosti a budoucnosti zvířete má nasazení IR zásadní význam u mláďat – štěňat, koťat, hříbat – nejen pro nastolení silné imunity a odolnosti, ale též pro správný vývoj, lepší kvalitu kostí, vyšší pigmentace a díky vývojovému stadiu pro řadu benefitů, které se u dopělců již zpětně nedají podchytit. (proto řada majitelů chovatelských stanic dávají IR do vínku novým majitelům svých odchovů).

Je vhodné podávat výživový doplněk IR starým psům, kočkám, koním?

Jednoznačně ano. Praxe vypovídá o znovunabytí vitality a zájmu o okolí u starších, starých a dříve již značně apatických zvířat. Jejich majitelé popisují změny v agilitě a ochotě k pohybu i u zvířat, které předtím k vycházce “nutili smykem“.

IR podáváme v jakémkoli zátěžovém období.

Značným přínosem je IR i pro březí a laktující matky, kterým i po porodu významně napomáhá dostat se do optimální tělesné konstituce, srovnat hormonální disbalance a opět docílit (mnohdy po období březosti a laktace sníženou kvalitu srsti) krásné lesklé srsti.

Výběr správné velikosti balení

U KOČEK: je množství doporučené denní dávky obecně vyjádřeno paušálně na zvíře, velikost balení (od 40g výše) se tedy spíše odvíjí od počtu zvířat ve smečce, nebo úmyslem chovatele k dlouhodobějšímu podávání.

U PSŮ: je pestrá paleta velikostí a hmotností, proto nalezneme v hlavním menu doporučené velikosti v závislosti na váze psa tak, aby balení pokrylo přibližně jeden měsíc podávání IR. V případě potřeby vyšších inicializačních dávek zohledníme tento fakt k výběru odpovádající velikosti.

U KONÍ: též v závislosti na váze – tedy dávkování pro hříbata a dále hrubé rozdělení na koně s hmotností do 500 a nad 500 kg živé váhy. Zohledňujeme stav a případnou potřebu přechodně zvýšeného dávky.

U HLODAVCŮ: je dávka též unifikována. Konkrétní podávání viz. detail požadovaného produktu.

ROZDÍLY V DRUZÍCH IR 

Jednotlivé druhy IR jsou v závislosti na jejich určení, tedy: pro PSY a KOČKY, dále pro KONĚ a pro MYŠI a POTKANY uzpůsobeny potřebám cílových zvířat a navzájem se liší především v koncentracích, ale i např. pro KONĚ navíc příměsí bylinné složky.

POČÁTEK PODÁVÁNÍ

Při zahájení podávání IR vždy prvních deset dní začínáme s dvojnásobnou – tzv. Inicializační dávkou. Vzhledem k faktu, že samotný účinek IR se odvíjí především v oblasti nastavení procesů v organismu zvířete, dvojnásobná dávka běžné “udržovací“ zajišťuje pro organismus výraznější impuls k nastartování kýžených změn.

AKUTNÍ STAVY

Při akutních stavech, jako jsou dušnosti, záněty, pooperační stavy , akutní průjmy apod. nasadíme trojnásobnou dávku. Tuto podáváme po dobu týdne až deseti dnů, event. do doby zmírnění projevů, poté pozvolna klesat na běžnou udržovací dávku.

V praxi bývá u akutních stavů při zvýšené dávce zjevný účinnější progres a rychlejší a hojení.

DLOUHODOBÉ PODÁVÁNÍ – CHRONICKÁ ONEMOCNĚNÍ

V případech, kdy není možné vysadit klasická “chemické“ léky (Příklad: léky od bolesti kontinuálně podávané při dysplaziích kloubů u velkých plemen psů) lze využít IR s jeho schopností balancovat metabolické procesy a navozovat regenerativní stavy orgánových soustav, alespoň jako podpůrnou terapii a pro snížení dopadů vedlejších účinků podávání léků. U příkladu výše byla zvířata udržována podáváním IR vitální, v dobrém stavu, s dobrými labor. testy, ale především bez průjmů a častého zvracení, což bylo dříve typickým průvodním jevem podávaných léků. Toto je příklad dlouhodobého, resp. kontinuálního podávání přípravku IR. IR je čistě přírodní, netoxický, nenávykový i při mnohonásobném překročení doporučené D.D. bez rizik (v tomto ohledu apelujeme na zdravý rozum každého jednoho chovatele, aby své zvíře “mechanicky nezabetonoval“).

Podávání IR při sezónních potížích

Pokud víme, že naše zvíře mívá potíže sezonního charakteru – např. alergické projevy při období květenství travin apod., nebo sezonní neadekvátní reakce na bodavý hmyz, event. ve vlhčích obdobích (počátek podzimu) respirační potíže, či vyšší náchylnost k plísňovým onemocněním, nebo naopak v horkém letním počasí náchylnost k HOT SPOTŮM – je ideální zahájit podávání IR ještě před nástupem kolizního období. Organismus tak vstupuje do problémového období připravený a problém se tak projeví buď v nepoměrně nižší míře, nebo vůbec.

Ovlivní IR nutriční skladbu podávaného krmiva?

Vzhledem k tomu, že se IR přimíchává do krmiva v řádu jednotek gramů, jeho vliv na celkové nutriční složení krmné dávky je zcela zanedbatelný. Podstatný je touto formou příjem specifických molekul, které způsobují kýžený imunomodulační účinek a tím i další popsané efekty. Samotnou sypkou hmotu – IR, lze v tomto smyslu vnímat než jako organický základ s vlastním obsahem mikro a makro prvků, esenciálních aminokyselin apod., spíše jen jako “nosič“ účinné látky.