Doprava u objednávek nad 1499 Kč ZDARMA.

Astma

KŮŇ – astma, chronická dušnost, rezistence na konvenční léčbu (MVDr.)

Kůň, valach 12 let - diagnostikovaná chronická dušnost, minulý rok aplikovány kortikoidy do svalu - injekcně. Tehdy se jeho stav trochu po aplikaci zlepšil. Tento rok mu již kortikoidy v jeho dýchacích problémech neulevily, ba naopak poprve se kůň během tohoto léta začal i dusit - mlátil hlavou o prsa. Již po dvou dávkách přípravku IR se kůn přestal dusit a poslechový nález ve srovnání s minulým rokem je také lepší. Momentálně kůň dostává  IR teprve 2 týdny, ale žádné známky dušení se po tuto dobu neobjevily. Postupně se vrací do práce a je nadále sledován.

MVDr. Katalin Cornett EBW


KŮŇ – kašel, dušnost, astma, osvalení (MVDr.)  - reference část 1

Čtyřletý valach - kůň s dýchacími potížemi a kašlem které se dle majitelky objevily poprvé ve dvou letech kdy ho ještě nevlastnila , tehdy byly řešeny neznámo jak. Kašel se objevoval sporadicky a bylo provedeno i endoskopické vyšetření s negativním nálezem. Několik měsíců po koupi se kašel začal objevovat častěji, až kůň přestal být schopen normální práce bez kašle a zadýchání se. Při prvotním vyšetření mnou, byl poslechově pozitivní na šelesty v exspiriu a také měl sýpací šelesty slyšitelné i pouhým přiložením ucha k nozdrám, bez teploty. Byla započata léčba s ACC, ATB a přípravkem IR. Již po 2 dnech přestal kašlat a sípání vymizelo úplně. Poslechově byl negativní po dvou týdnech a IR dobral na celý měsíc. Prozatím bez relapsu a schopen normální práce pod sedlem. Dále byl pozorován pro majitelku překvapivý účinek IR a to, že kůň podstatně přibral na váze při jeho normální krmné dávce, toto se řešilo úpravou krmení.

MVDr. Katalin Cornett EBW


KŮŇ – kašel, dušnost, astma, osvalení (MVDr.)  - reference část 2

Dvanáctiletý valach -  pokračování minulé zprávy - u tohoto valacha se po 3 týdnech znovu objevily dýchací potíže s kašlem a dušením. Terapie byla rozšířena o kortikoidy per os, Ventipulmin (dvě balení), ATB a přípravek IR na jeden měsíc. Poté jsme přešli na inhalační bronchodilatátory, ale bez IR se pořád vracel kašel. Nyní byla doplněna terapie inhalačními kortikoidy (kůň měl jeden noční záchvat dušení). Prozatím jsem v tomto případě dospěla k závěru, že u tohoto jedince bez přípravku IR samotné kortikoidy a bronchodilatátory nezabraňují kašli a dušení. Kůň je pořád pod neustálým přísunem IR a bronchodilatátorů - kortikoidy brzo vysadíme - a je nadále pozorován. Dalším, v tomto případě velmi vítaným přínosem přípravku IR byl také příbytek na váze při stejnoměrném krmení, o který se majitelé bez efektu již dlouhodobě snažili.

MVDr. Katalin Cornett EBW

KŮŇ – fotodermatitida, vaskulitida, bolestivost, kulhání, obstrukční dýchání, kašel
R180
Hřebec, 26 let, na začátku léta se objevila fotodermatitida na obou zadních nohách, nejprve ve spěnce ale rozšiřovala se kolem celé nohy. Postupně ošetřováno různými mastičkami, bez velkého efektu. Po měsíci přešlo do vaskulitidy. Kůň se nechtěl pohybovat, kulhal. Celková antibiotika, naordinovná veterinářem, musela být vysazena - kůň reagoval kolikovými stavy. Nasazen pouze přípravek IR, a léky proti bolesti, které byly postupně vysazeny. Strupy z nohou byly denně omývány a antibiotika použita pouze lokálně, později pouze mazáno mastmi k změkčení a odstranění strupů. Byly použity 3 velká balení IR. Uprostřed podzimu nohy plně vyléčené.
Také se projevil další efekt léčby - kůň začal lépe dýchat a přestal kašlat. Od doby, kdy mu byl podáván IR, nebylo nutno podat žádné léky proti kašli. Dostává pouze matový čaj.
Letos se dermatitida vůbec neobjevila, a i kašel téměř není. Přesto raději nasadíme preventivní podání IR.

Zuzana Zvěřinová, Brno